Budujemy piwnicę – jakie bloczki wybrać?

Betonowe bloczki na dobre weszły już do kanonu gospodarki budowlanej i znajdują w niej szerokie zastosowanie. Praktycznie większość ścian konstrukcyjnych jest na nich oparta – w tym ściany fundamentowe i piwniczne. Jednak rynek proponuje nam bardzo wiele rozwiązań i modeli bloczków betonowych, więc na które powinniśmy się zdecydować, chcąc postawić solidne podwaliny po resztę domu? Wszystko postaramy się wyjaśnić w poniższym tekście.

Ściana fundamentowa

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak jest ważna. By była solidna i wytrzymała, a do tego odporna na wilgoć i ciągły kontakt z ziemią, potrzebujemy materiału, który sobie z tym poradzi. Betonowe bloczki fundamentowe są tutaj najlepszym rozwiązaniem. Tradycyjny beton (szczególnie w bloczkach pełnych) jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na potężny nacisk, a ponadto nie straszny mu mróz i wilgoć, przez co najlepiej sprawdzi się w kontakcie z ziemią. Poza tym tego typu bloczki całkiem nieźle radzą sobie również z termoizolacją, szczególne w wydaniu z otworami, podobnymi do pustaków.

Betonowe bloczki fundamentowe są najczęściej wybierane do stawiania ścian fundamentowych również dlatego, że są w miarę duże i wygodne w użytku, przez co mur rośnie w oczach. Budowanie przy użyciu tego materiału jest po prostu szybsze i bardziej komfortowe.

Ściana podziemna

Pozostałe ściany piwniczne, nie będące fundamentowymi, również postawimy z tych samych typów bloczków, chociaż tutaj możemy już trochę poeksperymentować z materiałami. Nie tylko tradycyjny beton, ale również lepiej izolujący i lżejszy keramzytobeton sprawdzi się tutaj, a ponadto możemy już myśleć o niższej klasie wytrzymałości bloczków, gdyż nie będzie spoczywał na nich cały ciężar budynku. Pozwoli nam to nie tylko lepiej ocieplić piwniczne pomieszczenia, ale również zaoszczędzić nieco pieniędzy na kupnie trochę bardziej wrażliwego materiału.

Ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i wymogów danej budowy, więc warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą lub architektem. Pomogą nam dobrać odpowiedni materiał.

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344