Drzwi przesuwne – zastosowanie, wykonanie, aranżacje

Drzwi przesuwne to jeden z największych hitów aranżacyjnych. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na zwykłe drzwi skrzydłowe, jednak często także są wykorzystywane w większych pokojach. Wygodne i bardzo estetycznie wyglądające drzwi przesuwne cieszą się niegasnącą popularnością. Dowiedz się, gdzie najlepiej je zamontować i w jakich aranżacjach się sprawdzają najlepiej.

Drzwi przesuwne – zalety i zastosowanie

To oczywiste, że najwięcej osób decyduje się na zamontowane drzwi przesuwnych z tego względu, że nie zajmują niepotrzebnie miejsca. Ponieważ przesuwają się wzdłuż ściany, swoboda rozmieszczenia mebli i sprzętów jest znacznie większa, co pozwala na stworzenie wymarzonego pokoju. Drzwi przesuwne często są montowane w pomieszczeniach, w których chce się zrobić wrażenie przestrzeni – ciągle otwarte będą wyglądały jak wnęka, ale w razie konieczności będzie można je zamknąć.
Właśnie z tego względu drzwi przesuwne najczęściej umieszcza się między kuchnią a salonem lub między salonem a jadalnią. Z powodzeniem mogą być zawsze wsunięte w ścianę, więc będzie to zawsze otwarta przestrzeń. Nie oznacza to oczywiście, że drzwi nie nadają się do sypialni czy innych pomieszczeń, wręcz przeciwnie.
Kolejną zaletą drzwi przesuwnych jest fakt, że w zasadzie można zamontować ja wszędzie i na każdym etapie budowy domu – wyjaśnia dekoratorka z serwisu obrazoteka. Ich montaż nie jest skomplikowany i nie powinien zrujnować twojej kieszeni, nie zajmie także zbyt wiele czasu. Drzwi przesuwne można zamontować na ścianie dowolnego rodzaju, bez znaczenia jest materiał, z którego została wykonana.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Wyróżnia się dwa rodzaje drzwi przesuwnych. Łatwiejsze w montażu i możliwe do założenia już po skończeniu wykańczania budynku są drzwi na szynie, które po prostu bardzo wygodne. Wymagają wyłącznie założenia prowadnic, po których możesz przesuwać drzwi. Ich minusem jest jednak fakt, że wszystkie elementy montażowe są widoczne, zarówno nad podłogą, jak i tuż pod sufitem. Chociaż pomagają zaoszczędzić miejsce, drzwi na szynie nie pozwalają na ustawienie sprzętów pod samą ścianą – to na niej przecież znajdą się otwarte drzwi.

Bardziej elegantsza i zarazem bardziej skomplikowana wersja drzwi przesuwnych to drzwi chowane w ścianie. Ich montaż najlepiej przeprowadzić w czasie budowania lub robienia gruntowniejszego remontu. Ich największą zaletą jest fakt, że prowadnice montowane są wewnątrz ściany, dzięki czemu otwarte drzwi idealnie „chowają się”. Nie widać ani ich, ani prowadnic. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie wrażenia idealnej, otwartej przestrzeni między pomieszczeniami. Ich montaż jest jednak bardziej skomplikowany i znacznie droższy.

Drzwi przesuwne mogą być w różnych stylach i modelach. Ciężkie, drewniane i ciemne idealnie wpiszą się w lofty i postindustrialne wnętrza. Natomiast lekkie, białe drzwi, ozdobione frezami lub lekkie w formie, wykończone szkłem są świetnym elementem klasycznych i angielskich salonów o niewielkiej powierzchni.

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344