Fundament ważny element ogrodzenia

              Ogrodzenie działki to inwestycja nie tylko w estetykę, ale również w funkcjonalność ogrodzenia. Popularny płot wyznacza granice działki, oddzielając od sąsiadów. Trwały i solidny płot najlepiej jest wznieść po postawieniu domu i wykonaniu większych prac w obrębie posesji.   

Jaki fundament pod ogrodzenie?                   

Sposób wykonania fundamentu pod ogrodzenie jest w dużej mierze zależny od rodzaju podłoża oraz od wybranego typu ogrodzenia. W przypadku gruntów, które pęcznieją pod wpływem mrozu (przede wszystkim grunty gliniaste) fundament musi być głębszy, aby nie popękał. Natomiast w przypadku podłoża przysadzistego (m. in. piasek)  wystarczy fundament na głębokość 60 cm. Należy pamiętać, iż fundament powinien wystawać nad ziemię na wysokość 15- 20 cm. Tam gdzie będą znajdowały się słupki należy położyć poziomą izolację przeciwwilgociową (z papy bądź foli fundamentowej).   

Ile pracy wymaga zrobienie fundamentu?            

Ogrodzenie najlepiej jest powierzyć sprawdzonej ekipie budowlanej. Wykonie ogrodzenia samu jest możliwe choć  nie jest to łatwe zadanie. Ułatwieniem w stawianiu ogrodzenia samemu są gotowe systemy ogrodzeniowe, które posiadają wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu wykonanie ogrodzenia jest dużo prostsze w wykonaniu. Płaskie panele gabionowe montuje się tylko na specjalnych prostokątnych słupach, które należy zabetonować na fundamencie wystających z gruntu. Fundamenty ogrodzeniowe można zrobić m.in. z betonowych bloczków ogrodzeniowych czy tradycyjnym najpierw wykop, a następnie betonowanie. Bloczki ogrodzeniowe są bardzo wygodne i szybkie w użyciu ponieważ ustawia się bez zaprawy, dzięki wyprofilowanym zamkom. Następnie zbroi się prętami stalowymi oraz wypełnia betonem. Bloczki ogrodzeniowe są dobrym fundamentem nie tylko pod panele ogrodzeniowe, ale również pod mury z cegieł i bloków kamiennych, które wznosi się używając zaprawy cementowej bądź cementowo- wapiennej.              

ogrodzenie

Dobrze zrobiony fundament jest inwestycją w trwałość ogrodzenia.

Dlatego warto robić porządny fundament z bloczków ogrodzeniowych, który będzie służył na długie lata. 

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344