Jak utrzymać czystość w domu, w którym są małe dzieci

Gdy w domu pojawiają się małe dzieci zazwyczaj zostaje on wywrócony do góry nogami. Salon staje się placem zabaw, pełnym dziecięcych zabawek, z niższych szafek znikają potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Większość kantów zostaje zabezpieczonych specjalnymi ochraniaczami na narożniki, szuflady są zaopatrywane w blokady uniemożliwiające ich otwarcie, a na drzwi zakłada się nakładki, które uniemożliwiają przytrzaśnięcie palców przez malucha. Tak wiele robi się aby uchronić malucha przed nieszczęściem, a co można zrobić aby uchronić nasze mieszkanie przed zniszczeniem?

Dzieci są także zagrożeniem

Nie tylko dom jest pełen pułapek dla małych dzieci ale także same dzieci stanowią zagrożenie dla naszego mieszkania. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego każdy przedmiot może być elementem rozrywki, i niekoniecznie musi wyjść z tego cało. Ponadto dzieci nie znają pojęcia konsekwencji swoich czynów i przewidywania tego co może się stać podczas zabawy. Także abstrakcją jest dla nich to gdy coś się potłucze po uderzeniu piłką lub gdy pomalowana ściana zostanie taka na dłużej.

Gdzie można spodziewać się największych strat?

Najbardziej narażone na zachowania dzieci są nasze ściany. Może się z nimi stać naprawdę wszystko. Często gdy nasza pociecha pozostaje cicho w swoim pokoju możemy się domyśleć, że coś broi. Wtedy gdy wchodzimy doznajemy szoku widząc jak ściana jest przyozdobiona kolorowymi gryzmołami. Inną „ozdobę” naszych ścian mogą stanowić odciski tłustych rączek, które są ciężkie do usunięcia. Oprócz takich powierzchownych śladów trzeba się liczyć także z uszkodzeniami mechanicznymi. Dzieci lubią jeździć w domu na hulajnogach, rowerkach itp. a przy zderzeniu ze ścianą nie zostanie ona bez szwanku. Co więc zrobić aby zminimalizować straty na ścianach lub je wyeliminować? W zależności od pomieszczenia mamy do dyspozycji wiele możliwości.

tapeta

Coraz bardziej popularne są we wnętrzach płytki ścienne, które mają na tyle różne wzory że mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu od kuchni, przez salon po łazienkę. Są one odporne na szorowanie, wytrzymałe i eleganckie. Jednakże nie każdy może przyzwyczaić się do płytek w salonie.

Innym rozwiązaniem mogą być fototapety. Istnieją wersje wykonane na specjalnych podłożach hybrydowych, które są odporne zarówno na zabrudzenia jak i na uszkodzenia mechaniczne.

Różnego rodzaju fototapety dostępne są tutaj:

obrazynasciany.pl

dekorolka.pl

Bez problemu można z nich usunąć plamy pozostawione przez małe dzieci. Co więcej umożliwiają stworzenie wyjątkowego miejsca. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o wybór wzoru fototapety. Mają one zastosowanie w każdym miejscu w domu. Można zatem zabezpieczyć ścianę na długi czas a także zapewnić dziecku radość w postaci ulubionej postaci lub scenie z bajki na ścianie w jego małym królestwie.

Tańszym rozwiązaniem na pokrycie ścian będzie pomalowanie ich odpornymi na szorowanie farbami. O ile zapewni to czystość ścian dzięki możliwości ich mycia o tyle nie będą one odporne na różnego rodzaju wgniecenia i zarysowania. Warto więc zastosować te rozwiązanie w miejscach gdzie nie takie zagrożenie będzie minimalne.

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344