Jakie urządzenia powinny znaleźć się w kuchni w zależności od potrzeb?

Kuchnia, nie bez przesady wcale, nazywana jest obecnie sercem domu. I naprawdę trudno uderzać z tym w jakąkolwiek polemikę, ponieważ mając na uwadze jak wiele w kuchni się dzieje w ciągu całego pełnego wyzwań tygodnia, naprawdę jest to szczególna przestrzeń w domu. Żeby kuchnię nazwać dobrze urządzoną czy przytulną, trzeba mieć na uwadze nie tylko względy aranżacji wnętrza. Tu chodzi o coś więcej niż kolorystykę i dodatki. Chodzi przede wszystkim o to, by było funkcjonalnie i konkretnie. Tak, by przygotowywanie posiłków było sprawne, dobrze zorganizowane i dawało trochę przyjemności. Albo więcej niż trochę. I trzeba podkreślić jasno jedną sprawę, mamy tu do czynienia z wyborem kilku sprzętów. Jakich? W zależności od potrzeb, urządzenia będą mogły się w pewien sposób różnić. W poniższym tekście przegląd przez kilka najpopularniejszych i powszechnych rozwiązań, z którym możemy zetknąć się w przestrzeniach kuchennych. Warto się zapoznać, jeśli ktoś chce właśnie wyposażyć lub też doposażyć kuchenną przestrzeń.

Co do pieczenia?

W kuchni musi znaleźć się piekarnik i nie ma co do tego żadnych wadliwości. Nawet jeżeli ktoś jest bardziej przyzwyczajony do gotowania czy smażenia, aniżeli pieczenia, taki sprzęt w kuchni musi po prostu być. I kropka. I tu mała porada. Najwygodniej umiejscowić piekarnik nie na poziomie delikatnie nad podłogą. Tylko na wysokości naszej klatki piersiowej. Taka sytuacja eliminuje konieczność schylania się przy wkładaniu i wyciąganiu z piekarnika potraw. Funkcjonalne rozwiązanie, a dodatkowo jeszcze mamy gwarancję, że nasze plecy nie będą bardzo cierpiały.

Lodówka – co warto wiedzieć?

Wielkość tego sprzętu powinna być zależna od dwóch czynników. Po pierwsze – od przestrzeni, którą dysponujemy, by ją w kuchni ulokować. Po drugie – chodzi o to ile osób mamy w rodzinie. Poza tym, ma tu znaczenie też fakt jak często robimy zakupy i jakie są to zakupy. Przyzwyczajenia, taka kuchenna rutyna, obejmuje też to na ile dni gotujemy swoje posiłki. Jeżeli zakupy robimy raczej niezbyt często lub zdarza się, że posiłki robimy z dużym zapasem – lodówka musi być spora. Jeśli jednak gotujemy raczej sporadycznie, nie ma co zabierać w kuchni przestrzeni na wielką lodówkę.

Zmywarka – naprawdę ułatwia życie

Nawet jeżeli mamy naprawdę małą kuchnię, warto pomyśleć o wygospodarowaniu przestrzeni na zmywarkę. Powiedzmy sobie szczerze i jasno. Nawet mała, do 45 centymetrów szerokości, jest w stanie często oszczędzić nam sporo czasu. No i pieniędzy, bo jednak mając na uwadze zużycie wody przy zmywaniu tradycyjnym – a wiadomo, że im więcej osób w domu, tym więcej naczyń, mamy do czynienia z naprawdę korzystnym rozwiązaniem, które wpływa na nasz komfort, oszczędność czasu i pozwala naprawdę znacznie korzystniej funkcjonować w kuchennej przestrzeni. Ważne – optymalnie przed zmywarką powinniśmy zostawić około 1,2-1,5 metra przestrzeni. Po pierwsze, byśmy mogli ją bezproblemowo otwierać, po drugie – „obracać się” po kuchni odkładając na miejsce różne umyte w niej sprzęty.

Płyta grzewcza też ma znaczenie

Co do szerokości i tego ile powinna mieć palników, trzeba zasugerować się liczbą naczyń, garnków, które będziemy wykorzystywali w procesie przygotowywania posiłków. Ważne jest też to, ile osób w danej przestrzeni będzie rzeczywiście gotowało. Jeżeli to jest raczej rodzinny proces, lepiej postawić na płytę o większej szerokości, czyli około 80 centymetrów. No i zainstalować taką płytę na oddzielnej wyspie lub chociaż półwyspie. Dzięki temu, wiele osób będzie miało do niej swobodny dostęp.

Mniejsze sprzęty

Uzupełnieniem arsenału kuchennego mogą być takie sprzęty jak na przykład – niezastąpiony blender – do szybkiego przygotowywania zup, kremów, a także deserów. Poza tym, jeśli ktoś chce się zdrowo odżywiać, dobrym zakupem będzie parowar, w którym szybko możemy przygotować zdrowe i naprawdę smaczne posiłki, dla całej rodziny. Robot kuchenny też może być bardzo pomocny, to jednak urządzenie raczej dla osób, które naprawdę dużo i z pasją gotują.

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344