Najważniejsze czynniki przy doborze materaca

Dobór materaca to czynność, której absolutnie nie wolno lekceważyć. Przeciwnie, należy podejść do niej z wielką starannością i właściwie się do niej przygotować. To, jaki materac zakupimy, przełoży się następnie na jakość naszego snu, a tym samym zdrowie i samopoczucie. Oto co trzeba wziąć pod uwagę, zanim dokona się zakupu materaca.

 

Względy higieniczne i ergonomiczne

 

Materac musi być taki, aby dobrze nam się na nim leżało. Musi jednym słowem spełniać określone standardy ergonomiczne. Ciało musi się dobrze układać na materacu, mieć odpowiednio dużo punktów podparcia. Nie powinno się odczuwać nadmiernego ucisku, bólu. Nie może być problemów z krążeniem, objawiających się drętwieniem kończyn albo bólami głowy. Materac powinien dopasowywać się do ciała bez względu na pozycję, w jakiej śpimy. Najważniejsze jest właściwe ułożenie kręgosłupa w czasie snu.

 

Jeśli zaś chodzi o kwestie higieniczne, przy doborze materaca należy pamiętać, że skóra człowieka wysusza się, łuszczy, odpada, ciało wydziela też pot. Dobrze jest więc mieć model, który jest odporny na wilgoć, ma właściwości bakteriobójcze oraz jest wykonany z materiału, który nie powoduje podrażnień skóry, reakcji alergicznych.

 

Waga

 

Ciężar ciała ma znaczenie przy wyborze materaca. Jeszcze do niedawna głoszono, że osoby o solidnej posturze, powinny spać na materacach twardych, zaś te o mniejszej wadze na materacach miękkich. Z czasem to podejście straciło na znaczeniu. Stało się tak przez gwałtowny rozwój technologii produkcji materacy oraz badań ortopedycznych. Dziś dominuje opinia, że najważniejsze jest to, czy podczas leżenia na materacu jest właściwa, czy osoba dobrze się w niej czuje, czy jest jej wygodnie.

 

Pozycja

 

Część tak zwanej ergonomii spania to właśnie pozycja podczas snu. Na jej podstawie powinno dobierać się materac. Jeżeli śpi się na boku, kręgosłup powinien tworzyć linię prostą, co oznacza, że odpowiednio zagłębione w materacu powinny być ramiona i biodra. Jeśli śpimy na plecach, kręgosłup powinien tak zapaść się w materac, aby przypominał literę „S”.

 

Twardość

Materac powinien być tak twardy, aby leżąc na nim, nie dało się łatwo wsunąć dłoni pod lędźwie. Jeśli się da, znaczy, że jego twardość jest zbyt duża. Jeżeli wsunięcie dłoni jest całkowicie niemożliwe, oznacza to, że kupiliśmy zbyt miękki materac. Na nim ciało będzie się zbyt mocno zapadało i ciężej będzie zmienić pozycję. Z kolei zbyt duża twardość może powodować problemy krążeniowe. Większe będzie też napięcie mięśni, co utrudni relaks.

 

Wzrost

 

Materac, bez względu na rodzaj, do wzrostu należy dobierać tak, aby osoba śpiąca na nim miała z każdej strony minimum 10-centymetrowy margines ruchu. Zaś na długość zapas powinien wynosić przynajmniej 20 cm.

 

Wiek

 

O wiele staranniej trzeba dobierać materac dla osób starszych, które często mają problemy z kręgosłupem i krążeniem. Do tego spędzają wiele czasu w łóżku. Polecane są przede wszystkim materace o elastyczności punktowej. Osoby ważące więcej lepiej, żeby wybrały spośród modeli kieszeniowych, lżejsze, lateksowych, a cierpiące na odleżyny, termoplastyczne.

 

Elastyczność i strefy twardości

 

Tu bierze się pod uwagę ilość punktów podparcia kręgosłupa oraz schorzenia, jakie wchodzą w grę. Najlepiej zawsze sprawdzają się materace dopasowujące się do sylwetki. Materace produkowane współcześnie, mają kilka stref twardości. Te najbardziej zaawansowane nawet siedem. Zasada jest taka, że im więcej stref, tym materac lepiej dopasowany do ciała, a co za tym idzie, komfort spania jest znacznie większy.

 

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344