Rodzaje działek oraz ich charakterystyka

Inwestycja w nieruchomość jest obecnie jedną z najbardziej bezpiecznych. Inwestować można w różnych formach – popularnych, takich jak zakup mieszkania w centrum miasta w celu wynajmu, jak również w formie alternatywnej – na przykład w grunt. Inwestowanie w grunty, a mówiąc ściślej – w działki staje się coraz bardziej atrakcyjne z punktu widzenia stricte ekonomicznego, ale nie tylko…

Romantyzm

W zakupie określonej działki jest również pewna doza romantyzmu. Obszar ten można pozostawić dla potomnych, ale można go również traktować jako formę rekreacyjną. Dotyczy to zwłaszcza osób egzystujących w chaotycznych centrach aglomeracji. Aby mieć pewność, że działka w którą inwestujemy spełnia warunki z gruntu prawnego oraz jej przeznaczenie jest usystematyzowane należy poznać rodzaje działek. A wyróżniamy następujące :

Rodzaje działek

Działki budowlane – są to nieruchomości gruntowe w obszarze gminy. Ich charakter został zachowany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a celem obecności na owej mapie jest przeznaczenie budowlane. Podstawowe cechy tego rodzaju działki to dostęp do urządzeń infrastruktury technicznej, dostęp do drogi publicznej oraz unormowany charakter prawny. Buduje się na nich np. domy w Hiszpanii.

Działki siedliskowe – zwane także zabudową zagrodową. Jest to nieruchomość, której właścicielem może być wyłącznie osoba mająca prawo do wykonywania zawodu rolnika. Z kolei rolnikiem może być osoba, która posiada na własność minimum 1ha ziemi rolnej. Warunki zabudowy dla siedliska również są skonkretyzowane. Zgodnie z prawem jest to – uzbrojenie terenu, dostęp do drogi publicznej oraz zabudowanie sąsiedniej działki.

wino

Działki rolne – ich charakter prawny został opisany w artykule 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym. Zgodnie z definicją gruntami rolnymi określamy grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty użytki rolne. Wyjątkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza.

Działki rekreacyjne – podobnie jak działki budowlane posiadają swoje umiejscowienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. O ile gmina posiada tereny rekreacyjne, o tyle w dokumentach znajdziemy konkretne kryteria i warunki związane z ich zagospodarowaniem.

Działki leśne – lasem w rozumieniu prawnym nazywamy grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.

Działki inwestycyjne – takim rodzajem działki nazywamy obszar w planie zagospodarowania przestrzennego na cele inwestycyjne. Tego typu działki najczęściej ulokowane są na obrzeżach większych miast.

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344