Rupiecie i ich walory dekoracyjne.

Piwnice, strychy oraz pomieszczenia gospodarcze przepełnione są rzeczami, których od dawna nie używamy. Najczęściej są to urządzenia, które odmówiły posłuszeństwa, lub przedmioty na które galopująca moda najzwyczajniej minęła. Czy w czasie letnich porządków należy wszystkie rupiecie wyrzucić? Niekoniecznie, kilka z nich może mieć ciekawe zastosowanie w aranżacji wnętrz. Oto kilka przykładów.

Wiekowe radio.

stare radio

Większość z nas posiada w swoim mieszkaniu radioodbiornik. Poranna kawa, informacje ze świata, pogoda, sytuacje na drogach – praktycznie każdy poranek jest do siebie podobny. Niestety współczesne radia wizualnie przypominają raczej roboty, a one również stanowią element aranżacyjny naszych czterech kątów. Pawlacze naszych dziadków mogą zawierać w swych czeluściach historyczne już radia takie jak Pionier, Goplana, Unitra, czy Kasprzak. Część z nich to urządzenia lampowe – o większych gabarytach. Takie radio zachowane w dobrym stanie może być świetnym elementem dekoracyjnym wystroju. Jeśli radio nie działa i nie sposób go naprawić, warto zachować samą obudowę umiejscawiając w niej współczesne, niewielkie radio z wykorzystaniem głośników. Takie tradycyjne radio pamiętające czasy wojenne świetnie sprawdzi się w stylu rustykalnym, klasycznym, lub retro.

Gitara podbijająca serca.

Podobno najrzewniej brzmią te gitary, które ograły najwięcej ognisk. I rzeczywiście coś w tym jest, bo instrument wysłużony brzmi najpełniej. A gitarę, mandolinę, czy banjo posiadał co drugi mieszkaniec przedwojennej Warszawy. Instrument był symbolem folkloru, tradycji i ulicy. Toteż znajdując go na przysłowiowym strychu warto dokonać niewielkiej renowacji – czyszczenie, lakierowanie, aby z dumą prezentować go na ścianie salonu, tudzież intymnego zakątka muzycznego.

Drewniana paleta.

Palety, lub skrzynie z drewna służące naszym przodkom do konnego transportu warzyw, czy owoców często gniją pozostawione samym sobie. Wystarczy odrobina cierpliwości i dobrej woli, aby przywrócić ich dawny blask. Wyheblowane elementy, polakierowanie oraz naprawa ewentualnych ubytków może poskutkować nowym stolikiem do kawy, bądź regałem na książki. Tego typu rozwiązania są fundamentem stylu skandynawskiego, który z roku na rok podbija coraz więcej serc.

Grabie i wino.

Praktycznie każda osoba posiadająca działkę na której wypoczywa w okresie letnim ma w swym pomieszczeniu gospodarczym grabie będące nieodłącznym elementem dbania o porządek w swej daczy. Dawne grabie – drewniane miały w swej konstrukcji wiele wdzięku, ponieważ nie służyły wyłącznie celom praktycznym, a ich proces produkcyjny był wyłącznie ręczny. Dziś zębatą końcówkę grabi drewnianych można przywiesić na ścianę w celu stworzenia wieszaka na kieliszki do wina. Wiszące kieliszki będą fantastyczną dekoracją zarówno w kuchni, jak i w salonie.
Świetlista butelka.
Smukłe butelki, czy stylowe karafki to relikt przeszłej epoki. Jednak jeśli zachowały się jeszcze do dziś warto je wykorzystać jako żyrandol. Jak? Odcinając dno butelki, czy karafki można umiejscowić w niej żarówkę, zaś przewód przewlec przez gwint. Ostateczny wizerunek z pewnością przykuje wiele spojrzeń i wprawi w pozytywne zdziwienie gości. Jest to fenomenalny przykład na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

Całość możemy uzupełnić np. plakatami na ścianę jak tutaj.

Oczywiście przykładów na zastosowanie rupieci w celach dekoracyjnych jest o wiele więcej. Wystarczy odrobina otwartego umysłu i wnikliwy przegląd rzeczy, które najczęściej wywalamy. Wśród nich mogą występować prawdziwe perły.

Autor: Emila Janicka

Studentka architektury, publikuje ciekawe treści w naszym serwisie szczególnie o projektowaniu i urządzaniu wnętrz. Jej ulubionym tematem są nowoczesne sposoby na wystrój wnętrz.

Udostępnij
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/car02/public_html/algunasplantasraras.com/wp-includes/functions.php on line 4344